Powered by .legal

Artikel 94 – Erhvervsdrivendes procedurerettigheder i forbindelse med AI-modellen til almen brug

Kort fortalt

Artiklen giver udbydere af AI-modeller til almen brug de procedurerettigheder, der følger af artikel 18 i markedsovervågningsforordningen 2019/1020. De gælder ud over de mere specifikke procedurerettigheder i AI Act. Hvad rettighederne konkret går ud på, følger af den forordning og ikke af AI Act.

Det betyder i praksis

Modtager I en afgørelse eller anmodning fra Kommissionen om jeres model, kan I støtte jer til artikel 18 i forordning 2019/1020, hvor AI Act ikke selv har mere specifikke regler.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad betyder det, at artikel 18 i forordning 2019/1020 gælder for AI-modeller?

Det betyder, at udbydere af AI-modeller til almen brug har de procedurerettigheder, der følger af artikel 18 i den forordning, som en sikkerhedsforanstaltning, hvis AI Act ikke har mere specifikke regler. Indholdet af artikel 18 står ikke i AI Act, og de specifikke rettigheder i AI Act går forud.

Har en modeludbyder ret til at blive hørt, før den får en bøde?

Ja. Før Kommissionen vedtager en afgørelse om bøde efter artikel 101, stk. 1, skal den meddele sine foreløbige resultater til udbyderen og give vedkommende mulighed for at blive hørt (artikel 101, stk. 2).

Relevante betragtninger

Relaterede bestemmelser

Den officielle ordlyd

Artikel 18 i forordning (EU) 2019/1020 finder tilsvarende anvendelse på udbydere af AI-modellen til almen brug, uden at dette berører de mere specifikke procedurerettigheder, som er fastsat i nærværende forordning.

Den konsoliderede danske tekst følger 2026-07-27 (CELEX 02024R1689-20260727).

→ Fuld konsolideret tekst på EUR-Lex

Gratis GDPR Kursus

Tilmeld dig GDPR.DK’s gratis kursus. Et forløb med +12 lektioner via mail. Se privatlivspolitik.

Gratis kursus via Email